Fiat Albea: auto argipäevaks

avar sõitjateruum, mahukas pakiruum, mõõdukas kütusekulu rehvimüra, valikus vaid üks mootor, küsimärk turvalisuses

Fiati väike sedaan Albea tihendab firma mudelivalikut soodsa hinnaga sõiduautode seas. Tegu pole päris uue mudeliga, vaid Fiati kümmekond aastat tagasi ilmavalgust näinud maailmaauto värskendatud järeltulijaga.

Värskenduse käigus sai Albea muuhulgas moodsamate joontega esilaternad, esivõre ja -kaitseraua ning uued näidikud ja armatuurlaua. Auto esialgne disain pärineb aga ei kelleltki muult kui Giorgio Giugiarolt. Ultramoodsat kujundust ei maksa Albea juurest otsida, aga rahulikumad jooned ja proportsioonid peaksid konservatiivsematele ostjatele, st sihtgrupile meeldima küll.

Nagu Albea 145 000 – 165 000 kroonisest hinnalipikust järeldada võib, on auto olemuselt üpris argine. Kohe tekitab kahtlust osa detailide kvaliteet – näiteks ei tahtnud suunatule kang alati asendisse fikseeruda, klaasipuhastid kippusid häälitsema ning sisemine uksekäepide ei tundunud kuigi pikaealisena.

Samas sellist siseviimistluslikku kasinust nagu Dacia Loganil Albeal ei esine. Pehmet viimistlusmaterjali jätkub ka ustele ning pakiruum on korralikult kaetud nii põhjast kui külgedelt. Väikese auto kohta hiiglaslik 515liitrine pakiruum ongi Albea üks suuri plusse.

Teisalt pole see siiski ainulaadne, sest sarnast mahutavust pakub ka osa konkurente. Küll aga pole kõigil pakiruumi luugi hinged korralikult peidetud (nii ei kahjusta need laadungit) ning ka tagaistme seljatuge ei saa pikemate pakkide vedamiseks alati kahes osas alla pöörata.

Suhteliselt palju ruumi jagub ka reisijaile. Juhi sõiduasendit aitab sobitada üles-alla liigutatav rooliratas, kuid täiuslikuma asendi saamiseks tasuks 4000 kr eest muretseda ka juhiistme kõrgus- ja ristseljatoe regulaator.

Pehme vedrustus

Kui eesmärgiks pole just võimalikult madal alghind, on varustuse ja hinna suhte poolest targem valik kallim Active-mudel. Sellel on hinna sees ka reisija turvapadi, kaugjuhitav kesklukustus, konditsioneer, CD-raadio, eesmised elektriaknad, elektrilised uksepeeglid, tagaistme peatoed ja mahapööratav tagaistme seljatugi. Kui sellest kas või osa ka baasmudelile Fresh juurde hankida, kahaneb 20 000kroonine hinnavahe kiiresti olematuks. Konkurentide taustal Albeal otsest hinnaeelist pole, neile Active’i sarnast varustust lisades seis siiski enam-vähem võrdsustub.

Albeat on lihtne käsitseda, sest hüdrauliliselt võimendatud rool, sidur, gaas, pidurid ja käiguvahetus toimivad piisavalt asjalikult. Käigukang liigub küll pikalt ja laialt, kuid lülitustäpsus on paigas. Ees MacPhersoni-tüüpi ning taga väändetalaga vedrustus saab teekonaruste triikimisega üldiselt edukalt hakkama, seda ka treppis kruusateel. Lühikese telgede vahe tõttu kipub auto konarlikul asfaldil veidi hüplema, samuti ei tule sõiduomadustele just ülemäära kasuks pehmepoolsest vedrustusest tingitud kere kaldumine kurvides.

Üks mootorivõimalus

Ainsa jõuallikana teenib Albeal 1,4liitrine kaheksaklapiline 77 hj ottomootor, mille, muide, võib leida ka Grande Punto kapoti alt. Albea käikude ülekandesuhted on siiski pikemad, seetõttu käib kiirendamine kõrgematel käikudel üpris uimaselt.

Kõrgete pöörete tihe kasutamine ei tule mõistagi kasuks kütusekulule, kuid proovisõidul sai Albea põhivarustusse kuuluva pardakompuutri järgi hakkama igati mõõduka keskmise kuluga 6,2 l / 100 km. 48liitrise kütusepaagi sisust jätkub seega ka päris pikaks matkaks.

Albeas on argiautoks ainest piisavalt, eriti kui soovite just mõõduka hinna, sedaankere ja suure pakiruumiga uut sõidukit

Hind ja varustus

Disain

Sõitjateruum

Mootor ja jõuülekanne

Sõiduomadused

Tehnilised andmed
Hind165 000 kr
MootorR-4, otto, 1386 cm3
Võimsus57 kW (77 hj) 6000 p/min
Pöördemoment115 Nm 3000 p/min
Käigukast5käiguline manuaalkäigukast
Tippkiirus162 km/h
Kiirendus13,5 s
Kütusekulu8,2/5,0/6,2 l / 100 km
Hooldevälp20 000 km
Varustus
ABSolemas
ESPolemas
Roolivõimendiolemas
Kesklukustusolemas
Konditsioneerolemas
Istmesoojendusolemas
Valueveljedolemas
Cd-mängijaolemas
El. aknad0
Turvapadjad2
Otsing salvestatud.
Edaspidi leiad selle otsinguväljalt.