Kas mahtuniversaalide uus liider?

Kia Carens täidab keskmõõtu mahtuniversaalile esitatavad nõudmised kuhjaga, jättes norimisruumi vaid pisiasjades.

Eeldades, et mahtuniversaali ostja tahab autolt ruumikust, praktilisust, mugavaid sõiduomadusi, korralikku varustust ning ökonoomset, kuid samas särtsakat mootorit, siis kõigile nendele tingimustele Kia Carens vastab. Boonuseks on 7aastane või 150 000 km kestev garantii. Pisiasjad, mille kallal norida? Kui Kia roolitunnetus ja vedrustustäpsus oleks selline nagu ühel olulisel konkurendil Volkswagen Touranil, saaksime Carensi näol ideaalse mahtuniversaali.

Erinevalt üldisest trendist, mille järgi sünnivad uued mudelid varasematest suuremana, on uus Carens eelkäijast nii lühem, kitsam kui ka madalam, küll aga pikema telgede vahega. Mis tähendab, et välja näeb see varasemast mudelist hoogsam, samas ei saa sõitjateruumi mahukusele etteheiteid teha.

Nimelt nihutati sõitjateruumi n-ö ettepoole, A-piilar kinnitub täpselt esitelje kohale ning pikem telgede vahe tähendab peale stabiilsema sõidu peaaegu alati ka suuremat ruumi tagaistujatele. Nii ka Kias, seda enam, et tagaistet – kui täpne olla, siis teist istmerida – saab reguleerida.

Kolmas istmerida, nagu auto 4,5meetrisest üldpikkusest arvata võibki, kuulub pigem hädalahenduste valdkonda. Kui tõesti on tarvis seitsmekesi autosse mahtuda, võib kaks tegelast ju sinna pressida. Kui kolmas istmerida on põrandasse peidetud, mahutab pakiruum poole kuupmeetri jagu kraami, kui ka keskmine rida kokku klappida, kasvab maht 1,65 kuupmeetrini.

Panipaiku leidub peale tavapäraste kohtade ka näiteks põrandas, tagaistujate jalgade all. Muidugi on need kaanega suletud.

Liiga kunstlik roolitunnetus

Sõiduomadustes on esiplaanil mugavus: Carensile sobivad ebatasased teed ja pinnatud katted, see ei raputa liigselt ning ka müra jääb mõistlikule tasemele. Elektrilise roolivõimendi saab lülitada mugavus-, normaal- või sportseadesse. Tõesti, mugavusasendis parklas manööverdamiseks ei oska paremat tahta, keera rooli või ühe sõrmega, kuid maanteel ei sobi päris ideaalselt ka sportseade, mis on liiga kunstlik, liiga arvutimängulik.

Kui rääkida aga 1,7liitrisest, 136 hobujõudu arendavast diislist, siis see esineb veenvalt nii linnas kui ka maal. 330njuutonmeetrist pöördemomenti saab kasutada vahemikus 1750 kuni 2500 pööret minutis, mis ei ole kuigi lai vahemik, kuid samas just selline, milles diisel enamasti liikluses ette tulevatel kiirendustel töötab.

Kia diislile ei saa ette heita vähest paindlikkust, see vastab hindele hea. Kuid tuleb siiski lisada, et leidub ka paindlikumaid diisleid – selliseid, mis vastavad hindele väga hea. Nii või teisiti jäktub möödasõidukiirendust maanteekiirusel piisavalt ja reipust linnasõiduks samuti. Keskmiseks kütusekuluks teatab Kia 4,8 liitrit sajale kilomeetrile.

Valikus leidub veel kaks bensiinimootorit (135 ja 177 hj) ning sama diisli 115hobujõuline versioon. Nii manuaal- kui ka automaatkäigukastid on kuuekäigulised.

Pikk varustuse nimekiri

Kia Carens ei ole kindlasti turu kõige odavam pakkumine, näiteks võimsama diisli ja kuuekäigulise manuaalkäigukastiga varustatuna (nagu prooviauto) maksab see 23 690 eurot. Kuid varustusnimekiri on erakordselt pikk: kiirushoidikust vihmaandurini ja roolisoojendusest tagaistmesoojenduseni. Mõnele rivaalile ei saa isegi lisaraha eest kõike seda, mida Carensile pakutakse, nii et kindlasti tasub tähelepanu pöörata rohkemale kui numbrile hinnakirjas.

Hinnad algavad 20 990 eurost, sellisel juhul on töötab mootor diislikütuse asemel bensiiniga, kuid varustus on sama rikkalik.

Üks paremaid mahtuniversaale turul: mugav, praktiline, väga hästi varustatud ja pika garantiiga.

Hind ja varustus

Disain

Sõitjateruum

Mootor ja jõuülekanne

Sõiduomadused

Tehnilised andmed
Hind23 690 eurot
MootorR-4, diisel, 1685 cm³
Võimsus100 kW (136 hj) 4000 p/min
Pöördemoment330 Nm 1750–2500 p/min
Käigukastkuuekäiguline manuaalkäigukast
Tippkiirus191 km/h
Kiirendus10,4 s
Kütusekuluk 4,8 l / 100 km
Hooldevälp30 000 km
Varustus
ABSolemas
ESPolemas
Roolivõimendiolemas
Kesklukustusolemas
Konditsioneerolemas
Istmesoojendusolemas
Valueveljedolemas
Cd-mängijaolemas
El. aknad4
Turvapadjad8
Otsing salvestatud.
Edaspidi leiad selle otsinguväljalt.